< class="entry-title">Komputerowe czyszczenie odbić z fotografii

infoSpecjaliści z Google Research oraz MIT CSAIL (Massachusetts Institute of Technology) opracowali metodę umożliwiającą usunięcie z fotografii, niedoskonałości związanych z odbiciami np. w szybie okna lub idąc jeszcze dalej usunięciem przeszkód terenowych np. siatki ogrodzeniowej stojącej pomiędzy aparatem, a fotografowanym obiektem.

Dokładnie o badaniach można przeczytać z biuletynu: „A Computational Approach for Obstruction-Free Photography”. Opracowana metoda pozwala całkowicie w sposób automatyczny usunąć z fotografii niechciane refleksy lub bliskie przeszkody. Dzięki wykorzystaniu znanego m. in. z astronomii zjawiska paralaksy polegającego na zmianie położenia (przesunięciu) obiektów bliższych względem dalszych udało się utworzyć algorytm pozwalający na automatyczne podzielenie fotografii na dwa osobne obrazy, jeden z obiektem fotografowanym i drugi z odbiciem lub przeszkodą.

Poniżej znajduje się filmik obrazujący zastosowanie tego algorytmu, a tak przy okazji naszła mnie pewna niepokojąca myśl: algorytm można wykorzystać (o ile już tak nie jest) do wydobywania z fotografii lub filmów tła np. osoby robiącej zdjęcie lub otoczenia, w którym zostało zrobione. Dobre narzędzie do walki z terrorystami, a jednocześnie kolejny złodziej prywatności zwykłych obywateli. I pytanie w jaki sposób takie narzędzie będzie powszechnie dostępne dla zwykłych użytkowników czy jako kolejne narzędzie w galerii fotografii Google, czy jako niezależna aplikacja stosowana np. w aparatach?

 

Źródło:

  1.  MIT CSAIL – Massachusetts Institute of Technology – The Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (z ang. Instytut Technologii w Massachusetts – Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji),
  2. YouTube – Tianfan Xue

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje technologię ciasteczek. Dowiedz się więcej do czego służą ciasteczka lub opuść stronę